Včelia farma

Klučár

Včelia farma

Klučár

Agátový med

 

Ak chceme u nás vyprodukovať agátový med musíme so včelami kočovať k agátovým hájom. V lokalitách kde sú agátové háje je v čase jeho kvitnutia opojná vôňa v celom lese. Samozrejme ak sú ideálne podmienky, kedy agát tzv. meduje. Agátový med má svetlo slamovú až jemne svetlo zelenú farbu. Má harmonickú vôňu agátového kvetu. Je veľmi ľahko stráviteľný obsahuje málo peľových zvyškov preto je vhodný aj pre malé deti. 

Kvetový med

 

Tento druh medu vzniká z nektáru jarných kvetov rastlín, ovocných stromov, repky olejnej. V závislosti od počasia je preto každý rok iný, niekedy prevláda repka inokedy viac ovocné stromy. Med z tohto obdobia je chuťovo veľmi lahodný. Má veľkú nutričnú hodnotu. Tento med sa získava hlavne z jarných kvetov, preto má jemnú arómu.

Medovicový med

 

Odborne napísané sa jedná o med, ktorého merná vodivosť dosahuje hodnoty minimálne 80 mS/m -1 (mikro simens na meter). Ako ale taký medovicový med vzniká? V zásade samozrejme rovnako, ako med kvetový, veď je vytvorený rovnakou včelou.  Jediným rozdielom je zdroj sladkej šťavy, ktorú včely pre tvorbu medu použijú. Ak je kvetový med z kvetov, potom medovicový musí byť z medovice.

Kvetový lesný med

 

Les ožíva svojim kvetenstvom o pár týždňov neskôr ako nížinný kraj, kde máme pevné stanovištia včelstiev. Preto aj za týmto druhom medu kočujeme so včelami. Chuť tohto medu sa tiež každým rokom mení. Raz tam cítiť chuť mäty inokedy prevláda malina alebo lipa a rôzne lesné kvety.  Veľakrát je už aj v tomto mede v malom množstve zastúpená aj medovica.

Slnečnicový med

 

Názov napomína o aký druh medu ide. Keby bolo toľko druhov medu ako je kultivarov odrody slnečnice, bolo by to pekné. Ale skutočnosť je taká, že veľa odrôd slnečnice nemeduje a popravde väčšiu časť včelnice máme v tomto období kvitnutia slnečnice v lesoch. No snažíme sa niekedy logisticky zvládnuť aj tento druh medu.

Lipový med

 

Je to med v rôznych odtieňoch zlatožltej farby z typickou vôňou lipového kvetu. Veľakrát je tu prítomná medovica, ktorú tvorí Zdobnatka lipová z čeľade Callaphididae patriaca medzi významnú producentku medovice na lipe. Poznáme to najmä vtedy keď odparkujeme auto pod lipou v čase kvitnutia.